Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor.
Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit.

Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

Bezačinská Oľga, Mgr. art., ArtD.

Sopranistka Oľga Bezačinská studovala operní zpěv na Konzervatoři v Žilině. Ve studiu operního a koncertního zpěvu pokračovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, ve třídě Prof. Vlasty Huděcové. Toto studium ukončila úspěšným diplomovým recitálem a absolventským představením na profesionální scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, rolí „Giuditty“ ve stejnojmenné operetě F.Lehára.

Již jako studentka byla několikanásobnou vítězkou Celoslovenské soutěže konzervatoří a taky finalistkou soutěže Belveder v Rakousku, díky čemu se v roku 1998 účastnila pěveckých kurzů Carla Bergonziho v Itálii. Už po dobu studia absolvovala celou řadu zahraničních sólových vystoupení s prestižními domácími i zahraničními orchestry. Účinkovala ve většině zemí Evropy, jako Itálie, Německo, Belgie, Holandsko, Rakousko, Slovinsko, Portugalsko, Polsko, Dánsko, Maďarsko. Účastnila se také třítýdenního uměleckého turné ve Španělsku se Symfonickým orchestrem Janáčkové filharmonie Ostrava.

V září roku 2010 a 2011 se zúčastnila měsíčního uměleckého turné po Japonsku s Theater Baden bei Wien, kde se představila rolí Musetty z opery G.Pucciniho La Bohéme a rolí Frasquity z opery G.Bizeta Carmen. Představení se konaly i na tak prestižních scénách jako jsou Symphonia Iwakuni v Hiroshimě a Musa Kawasaki Symphony Hall v Tokiu.

Oľga pravidelně spolupracuje se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu v Bratislavě, Státní filharmonií Košice, Státním komorním orchestrem Žilina, Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně a s Presburg ambasador orchestra Bratislava. Se všemi těmito tělesy absolvovala řadu sólových vystoupení jak na domácí půdě, tak i v zahraničí. Častokrát účinkuje v rozhlasovém a televizním vysílání na Slovensku, kde se věnuje hlavně hudebnímu dabingu.

Je vícenásobnou laureátkou Mezinárodní operetní soutěže F.Lehára, kde získala i zvláštní cenu za nejlepší interpretaci operety.

Po dobu studia VŠMU se stala sólistkou bratislavského divadla Nová scéna a sólistkou Komorní Opery SND. Od 1.9.2000 působila jako sólistka Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde po dobu třinácti let ztvárnila velké množství rolí jak v operetním, tak v operním souboru.

Nyní umělecky působí na volné noze. Pravidelně hostuje ve Státní opeře Banská Bystrica, v Městském divadle Brno, v Moravském divadle Olomouc, v Jihočeském divadle České Budějovice, ve Slezském divadle Opava a ve Státním divadle Košice.

Několik let vyučovala sólový zpěv a operní herectví na Konzervatoři v Žilině. Současně působila jako pedagog na katedře hudební výchovy PdF Oostravské univerzity. Nyní vyučuje sólový zpěv a hru na klavír na ZUŠ E.Marhuly v Ostravě.

V roce 2002 získala cenu Národního divadla moravskoslezského za vynikající umělecké a pracovní výkony a zvláštní cenu za roli „CHRISTINE“ v muzikálu „FANTOM OPERY“ A.L.Webera.

Po úspěšném ukončení doktorandského studia na VŠMU v Bratislavě, se stala nositelkou titulu „Artis doctor“

Na scénách profesionálních divadel se věnuje jak opernímu, operetnímu tak i muzikálovému žánru. Z celého výčtu rolí můžeme uvést:

OPERA – „KAROLÍNA“ Dvě vdovy (B.Smetana), „ADINA“ Nápoj lásky (G.Donizetti), „NORINA“ Don Pasquale (G.Donizetti), „MUSETTA“ Bohéma (G.Puccini), „FRASQUITA“ Carmen (G.Bizet), „ELVÍRA“ Don Giovanni (W.A.Mozart), “ZERLINA“ Don Giovanni (W.A.Mozart), „SERVILIA“ Titus (W.A.Mozart), „ARISTEA“ Olympiáda (J.Mysliveček), „PAPAGENA“ Kouzelná flétna (W.A.Mozart) atd.

OPERETA – „EURIDIKA“ Orfeus v podsvětí (J.Offenbach), „HELENA“ Krásná Helena (J.Offenbach), „SYLVA VARESCU“ Čardášová princezna (E.Kálmán), „MARICA“ Hraběnka Marica (E.Kálmán), „GIUDITTA“ Giuditta (F.Lehár), „LÍZA“ Země úsměvů (F.Lehár), „HANA GLAWARI“ Veselá vdova (F.Lehár), „ANNA ELISA“ Paganini (F.Lehár), „ŽOFKA“ Cikánský baron (J.Strauss), „FRANCESCA CAGLIARI“ Vídeňská krev (J.Strauss), „ADÉLA“ Netopýr (J.Strauss), „JULIE“ Bratránek z Batávie (E.Künnecke), „MARIE“ Lehká kavalerie (F.von Suppé), „Kněžna MARIE“ Ptáčník (K.Zeller), „LÍZA“ Vinobraní (O.Nedbal), „MAGDALÉNA“ Ztřeštěné námluvy (V.Brázda), „SYLVIE“ Modrá růže (G.Dusík), „ANIČKA“ Hrnčířský ples (G.Dusík), „BESSIE“ Uličnice (J.Beneš), „MARCELA“ Hledám děvče na boogie woogie (J.Stelibský),“MARY LOYD“ Vévodkyně ze Chicága (E.Kálmán), „HUGETTA“ Král tuláků (R.Friml), „MYLADY DE WINTER“ Tři mušketýři (R.Friml) atd.

MUZIKÁL – „CHRISTINE“ Fantom opery (E.L.Weber), „ELISA DOOLITL“ My fair lady (C.Loewe), „IRENA MOLLOY“ Hello Dolly (J.Herman), „ELIŠKA“ Noc na Karlštejně (K.Svoboda), „ESMERALDA“ Zvoník u matky boží (D.Fikejz) atd.

V ZUŠ E. Marhuly vyučuje od školního roku 2016/2017 sólový zpěv, hru na klavír a nově také populární zpěv.

Email: bezacinska.olga@zusmarhory.cz


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.