Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor.
Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit.

Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

„Já mám notu, ty máš notu“ – závěr sezóny Ostravského dětského sboru

Za zvuku slavnostní intrády, přesněji Gavoty Johanna Sebastina Bacha v úpravě pro bicí sekci, se otevřel závěrečný koncert Ostravského dětského sboru. V reprezentativních prostorách City Campusu Ostravské univerzity jsme vystupovali prvně, a proto jsme byli i mírně rozechvělí, jak to dopadne. Krásný komorní sál Fakulty umění OU je vskutku akustickým unikátem, tedy v překladu, je slyšet úplně vše – dole v sále, i nahoře v publiku.

Jako první se na jevišti objevili Slavíci – modří ptáčci se svým předprázdninovým programem. Jak už napověděly názvy skladeb – Turistická příhoda s detektivní zápletkou, Mořská ukolébavka či Každá škola má svůj konec. Všichni už byli jednou nohou v červenci.

Poté tradičně nastoupili větší Kosi. Ti jako jediní věděli, do čeho jdou, protože si krásný prostor sálu mohli „ozpívat“ o dva dny dříve, kdy hostovali na bubenické show „Ve víru rytmů“. Během podvečera vystoupili dvakrát – nejprve se dvěma úpravami lidových písní, později také s hlavním sborem. V písni Pridi Janík se coby sólisté se představili Sebastian Majer a Robin Drdák. V úpravě lidové písně Okolo Pavlovic doprovodili sbor bicisté – Jonáš Bjolek, Jakub Pražák, Štěpán Polášek a Sebastian Walder. Klavírní korepetice se ujal stálý korepetitor sborů Pavel Rybka.

Poté už jeviště patřilo našim hostům z bicího oddělení. Představili nám něco málo ze svého bohatého programu. Sólový part na marimbu z kultovního příběhu Lví král představil Štěpán Polášek.

Poté následovala africká obřadní skladba Dounboumba a opět sólo, tentokrát na vibrafon přednesl Sebastian Walder – Johann Sebastian Bach a Arioso.

A na závěr bubenický bonbónek – skladba s názvem Bombastic. Naši bubeníci se rádi trumfují, jak rychle ji dokážou zahrát. Během produkce předčili i svou vlastní interpretaci z pondělního koncertu😉Bum bum band Junior, Jakub Kupčík, Jonáš Bjolek.

Během následujících dvou skladeb se uzavřela jedna kapitola pro mnohé Kosy, kteří od září přejdou do hlavního sboru. Poslední vystoupení ve žluté barvě absolvovali trochu příznačně i se sborem hlavním. Byl to zároveň jakýsi předávací protokol, neboť i Kosi přecházejí po letech opět do správy sbormistra hlavního sboru, v současnosti Jakuba Šatného. Společně jsme zamáčkli slzu a zazpívali si zvukomalebný Voňavý kánon J. Saidlové a Já mám notu Z. Císaře.

Závěr koncertu patřil jak jinak než hlavnímu sboru, který má za sebou mimořádně bohatou sezónu. Na začátku října přednesl velkolepou skladbu Georga Friedricha Händela Zadok, the priest u příležitosti 115. výročí založení naší ZUŠ – to pod taktovkou sbormistra Jana Mlčocha, který však z důvodu nemoci musel své působení ve sboru přerušit. Byli jsme rádi, že jsme jej mohli přivítat ten večer v publiku. A aby těch sbormistrů nebylo málo –  mezi hosty se objevil i někdejší dlouholetý šéf ODS Milan Chromík se svou paní Jaruškou, která sbor taktéž po dlouhá léta spravovala organizačně. V dubnu vystoupil sbor s Jaromírem Nohavicou na krásné akci „Jarek a děti“, která proběhla v multifunkční hale Gong v DOVu. V květnu odjel na pozvání naší partnerské školy Grazyny Baciewicz do Varšavy, kde se účastnil festivalu mladých hudebníků a před týdnem se vrátil z Lidic, kde probíhá tradiční sborové setkání u lidického památníku. To vše, a ještě kousek k tomu pod vedením sbormistra Jakuba Šatného, který přebral povinnosti uměleckého vedoucího hlavního sboru takřka přes noc. A že se mu nesnadnou situaci podařilo ukočírovat jsme měli možnost slyšet právě v posledním bloku, v němž hlavní sbor představil nově nastudovaný cyklus soudobého autora Johna Leawitta Bound for Glory. Dnes v doprovodu smyčcového kvintetu: 1. housle – Pavla Slavíková, 2. housle – Daniela Buchalová, viola – Helena Friedlová, violoncello – Lukáš Novotný, kontrabas – Alena Šmídová. Nádherný zvuk sboru, umocněný obsahem skladby a samozřejmě úpravou a interpretací publikum dojal.

Poté nezbylo než poděkovat – domovské ZUŠ E. Marhuly, v čele s paní ředitelkou Pavlou Kovalovou, organizační vedoucí sboru, paní Božence Oslizlokové, korepetitorům Janě Davidové a Pavlu Rybkovi, sbormistrům Evě Poláškové a Jakubovi Šatnému a bicistům pod vedením Jakuba Kupčíka a Jonáše Bjolka. Slovem velmi příjemně a kultivovaně vládla Ludmila Forétková.

I já za celý organizační tým Ostravského dětského sboru děkuji zejména rodinám našich sboristů hojnou účast na našich akcích, za podporu morální i materiální. Děkujeme. Budeme se na Vás těšit od září v nových prostorách Základní školy Gen. Janka – jen coby kamenem dohodil od našeho původního domova a samozřejmě na našich koncertech. Sborovému zpěvu 3x Hurá!  

Eva Polášková, sbormistryně přípravných sborů


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.