Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

Jak jsme se soustředili….

Dlouhý kovidový distanc nám sice neumožňoval podnikat společné mezioborové aktivity, do kterých se tak rádi pouštíme, ale naopak nám poskytnul čas a prostor k tomu, aby se zrodily a uzrály nové nápady a myšlenky. A teď? Teď nastal čas na jejich realizaci. Blížící se adventní čas se přímo nabízí k tomu, abychom se alespoň na chvíli odklonili od běžných lidských starostí k něčemu ušlechtilému a obohacujícímu.

Společně s kamarády z jiných oborů, pod vedením kolegů Olgy Bezačinské, Martiny Fischerové, Anny Jurčíkové, Jakuba Kupčíka a s kolegy Alenou Šmídovou a Romanem Buchalem, jsme se pustili do nácviku pásma slezských lidových koled. Využili jsme tedy jedno již mrazivé sobotní odpoledne a zkoušeli dát jednotlivé úseky našeho pásma dohromady. Byl nás plný sál. Z počátku, trochu váhavě, malí „koukali“ na velké a naopak, ale po chvilce společného muzicírování jsme se myslím naladili na společnou cimbálovou strunu, bez ohledu na věkový rozdíl mezi dětmi.

O pauze jsme se posilnili něčím teplým a dobrým, a to, že si všichni muzikanti při odchodu domů prozpěvovali melodie písniček z připravovaného pásma, nebo to, že malí zpěváčci zpívali poprvé s živou, tolikačlennou kapelou, to nepotřebuje žádný komentář.

Snad se nám tedy v sobotu naše zapálení podařilo předat dál. Zatím jen na naše začínající muzikanty a zpěváčky, u kterých se snažíme nalézt zalíbení právě v komorní hře. Kéž by se nám podařilo naši myšlenku posunout ještě o malý kousek dál. Do srdcí našich posluchačů, kteří si přijdou koncert poslechnout. Věříme, že budou otevřená.

Těšíme se na Vás v neděli 4. prosince 2022 od 16 hodin v kostele sv. Václava v centru Ostravy.

Daniela Buchalová, vedoucí smyčcového souboru


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.