Jarní sborový koncert

Po dvouleté koncertní pauze a takřka třech letech od posledního výročního koncertu vystoupil Ostravský dětský sbor se všemi svými odděleními na pódiu sálu JFO v Domě kultury města Ostravy. Tradiční Jarní či májový koncert chyběl všem. V neděli 15. května se na velkém jevišti potkali malí i velcí ptáčci z hnízda Ostravského dětského sboru. Průvodního slova se ujala příjemná a noblesní Eliška Adamovská. Úvod patřil hlavnímu sboru a dílům závažným a technicky náročným. Pod vedením J. Mlčocha, sbormistra nejvyššího oddělení ODS, přednesl „Pater Noster“ Xabiera Sarasoly a „Laudate Pueri“ Felixe Mendelsohna-Bartholdyho.

Pak se již dramaturgie držela obvyklého rámce, tedy představit jednotlivá oddělení od nejmladších po nejstarší. Nejmenší Skřivánky doprovodila proměnlivá instrumentální skupina KMČ („kdo má čas“) a společně představili pásmo autorských písní pod názvem „Zvířecí směsice“. Pro některé malé Skřivánky to bylo úplně první vystoupení v životě a velké pódium je mohlo zaskočit, nicméně se tak nestalo a statečně se drželi až do konce. Ve zvířecí tématice pokračovali i starší Slavíci a Kosi – po čas samostatného vystoupení jednotlivých oddělení zazněly úpravy Milana Uherka, Miroslava Raichla a dalších. Žlutí a modří ptáčci, v té chvíli v publiku, měli možnost poslechnout si klasický repertoir v podání hlavního sboru patrně také poprvé a věříme, že mnohé to ještě více motivovalo k další práci.

Jako hosté vystoupili bubeníci z Bum bum bandu junior, pod vedení J. Kupčíka – letošní laureáti ústředního kola soutěží ZUŠ ve hře na bicí nástroje. Jejich vystoupení v rytmech samby okouzlilo publikum a zároveň i předznamenalo poslední číslo programu – dva africké tradicionály v podání hlavního sboru, Kosů a BBB junior. Chybělo už jen roztančit pódium, neboť pod rouškou tmy v sále se tančilo zcela svobodně.

Takto svobodomyslně jsme se rozloučili s místem, které je pro celý Ostravský dětský sbor velmi důležité a tvořilo koncertní zázemí sboru po mnohá desetiletí. Děti z přípravných oddělení mnohdy začaly navštěvovat hodiny sborového zpěvu v době pandemické a takovýto velký koncert na velkém pódiu zažily úplně poprvé. Toto výroční vystoupení vnímáme jako pomyslné rozloučení s místem, které nám bylo a je velmi blízké. Těšíme se však na další etapu v nových prostorách, stejně jako na další koncertní sezónu sborovou, hudební, školní.

Staňte se i Vy součástí hnízda Ostravského dětského sboru a pomozte nám napsat nové kapitoly sborové historie. Těšíme se na Vás!


2. Absolventský koncert

2. Absolventský koncert