Jubilejní 10. ročník soutěže Múzy Ilji Hurníka

V letošním roce vstoupila soutěžní přehlídka Múzy Ilji Hurníka do jubilejního desátého ročníku. Soutěž je určena žákům (sólistům) hudebních a výtvarných oborů Základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje. 

Dvoudenní soutěžní klání se uskutečnilo v sobotu 15.10. 2022 a neděli 16. 10. 2022 na ZUŠ v Ostravě – Zábřehu. Tradiční událost se letos těšila opět mimořádné účasti a provázela ji vysoká interpretační úroveň. Soutěž nese v názvu jméno skladatele Ilji Hurníka, který se v Ostravě přesně před 100 lety narodil. Jak bylo napsáno v deníku Ostravan „Múzy Ilji Hurníka jsou zřejmě tou nejlaskavější, nejveselejší a nejmilejší soutěží na světě. Žádná řevnivost, žádná rivalita a ostré lokte, ale podpora a vlídné slovo. Motto celé soutěže zní: Láska k hudbě, radost z neznámého, touha objevit něco nového a vůle posunout své vlastní hranice.“

A jak jsme dopadli?

Flétnistky ze třídy Martiny Fischerové si odvezly krásná umístění: Kristýna Maralíková (zobcová flétna) zlaté pásmo, Lucie Koběrská (flétna) zlaté pásmo, Thea Legerská (zobcová flétna) stříbrné pásmo a Ivana Kržinová soutěžila hned ve dvou nástrojích, zobcové i příčné flétně, a z obou si shodně odvezla zlatá pásma.

Vít Kržin ze třídy Oleksii Gerycha zastupoval klavírní sekci a stejně jako jeho sestra se umístil v krásném zlatém pásmu. Stříbrné pásmo ve hře na klavír patří Aarushi Mukherjee.

Pěvecká třída Olgy Bezačinské ve složení Veronika Smoradová, Markéta Bučková, Sára Dvořáková a Michaela Richterová se může pyšnit samými zlatými pásmy.

Stejně je na tom i pěvecká třída Kláry Krejčí Curylové. Eliška Nágelová si odvezla zlaté pásmo a zvláštní ocenění za přesvědčivé provedení muzikálové písně. I Aneta Adámková a Sofie Friedelová získaly zlatá pásma.

Poslední pěvecké zastoupení za naši ZUŠ jsme měli v žácích Milady Hnitkové. Anna Veselá a Matyáš Tabášek se umístili ve zlatém pásmu a Adéla Hladíková spolu s Jiřím Štencelem si odnesli pásmo stříbrné.

Velký dík patří tradičně korepetitorům Pavle Kovalové, Kláře Borovičkové, oceněné Radaně Foltýnové a Oleksii Gerychovi.

Ve výtvarné části bylo zadáno téma Inspirace uměním 20. a 21. století, netradiční a moderní výtvarné techniky – reflexe soudobého umění.

Z naší školy se účastnili tito žáci Vojtěch Koška ze třídy Jiřího Siebera a Justýna Kubečková ze třídy Evy Pilařové, kteří si shodně odvážejí bronzová pásma. Ze stejné třídy je i Alena Grňová, která obdržela cenu poroty.

Gratulujeme všem zúčastněným a těšíme se na další krásné zážitky!


2. Absolventský koncert

2. Absolventský koncert