Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Už nyní můžete podávat přihlášku do oborů na ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Talentové zkoušky proběhnou od pondělí 27. do čtvrtku 30. května 2024 vždy od 14 do 17 hodin.

Koncert společného orchestru žáků základních uměleckých škol a hudebníků České filharmonie – Rudolfinum, Dvořákova síň 24. 6. 2023, 17:00

Kdo nebyl v neděli v síni pražského Rudolfina a nezažil jedinečnost okamžiku a atmosféry, která vládla po celou dobu koncertu, jen stěží pochopí, jak obrovský zážitek to byl. Jako by se spojilo hudebno s neuvěřitelným odhodláním, pílí a radostí vytvořit dílo veliké. Ano, přesně tohle jsme vnímali všichni, co jsme seděli v sále a se zatajeným dechem poslouchali tóny překrásné hudby C. M. von Webera, A. Dvořáka a P.I. Čajkovského.

foto: Petr Kadlec

Velké množství talentovaných žáků ZUŠ z celé České republiky usedlo v pražském Rudolfínu společně s hráči České filharmonie a pod taktovkou charizmatického dirigenta Petra Altrichtera se všem v sále postarali o zážitek, ze kterého bude každý z nás čerpat energii ještě dlouho.

Jsme šťastní, že žák naší ZUŠ Jakub Olbert ze třídy Jakuba Kupčíka byl taky mezi vyvolenými. Jakub usedl do bicí sekce a jeho zvuk činelů byl nepřehlédnutelný.

My všichni, co jsme seděli v hledišti a přišli Jakuba podpořit až z daleké Ostravy, jsme byli právem hrdí, že i naše ZUŠ má své želízko v ohni v tomto překrásném projektu.

Cesta k tomuto neuvěřitelnému a velkému večeru ale nebyla jednoduchá. Stála za ní celoroční příprava a pravidelné výjezdy do pražského Rudolfína za panem Pavlem Polívkou z České filharmonie, který se vždy láskyplně věnoval celé bicí sekci a pomohl tak Jakubovi dostat se k vytouženému cíli, stát se v tento magický večer součástí něčeho velkolepého.

V posledním příspěvku o Jakubově cestě za tímto mimořádným výsledkem jsme mu přáli hodně štěstí k maturitě. Jakub úspěšně zvládl nejen tu, ale spolu s ní i příjímací zkoušky na vysokou školu. O to větší radost máme, že v jeho cestě za zážitkem zahrát si s Českou filharmonii ho nezastavilo skutečně nic.

Tento výjimečný koncert je pouze špičkou ledovce unikátního systému základních uměleckých škol, které neuvěřitelným způsobem formují mladé lidi a vytváří jim tak jedinečnou příležitost účastnit se podobných projektů. Se zatajeným dechem jsme poslouchali tóny, které vycházeli z pod rukou talentovaných žáků ZUŠ a vytvářely zvuk, který v mnohých z nás pořád rezonuje.

Byla to nádherná a jedinečná chvíle, která se v této sestavě už nikdy nebude opakovat. Jsme rádi, že díky videozáznamu, který pořizovala Česká filharmonie a na který netrpělivě čekáme, budete mít časem i vy možnost zaposlouchat se do tónů nádherné hudby, kterou vytvořili žáci ZUŠ s hráči České filharmonie a kterých neodmyslitelnou součástí byl i zvuk činelů, které rozezněl náš žák Jakub Olbert.

Záznam tohoto krásného hudebního večera vám umožní zažít aspoň kousek nádherné atmosféry, kterou jsme vnímali my v sále a která se 24.6. vznášela nad celým Rudolfinem. Budete si moct vychutnat i závěrečný aplaus 1 200 fascinovaných posluchačů, kteří v závěru odměnili všechny účinkující burácejícím potleskem ve Standing ovation.

Poslední díl magazínu České filharmonie Ladírna, který je věnovaný právě „Společnému orchestru“ a jehož hostem byl Jakub Leschinger – účastník dvou předešlých ročníků projektu, si můžete poslechnout zde: