Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor.
Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit.

Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

Muziáda slaví první kulatiny

Milou tradicí závěru školního roku se stal společný koncert žáků ZUŠ a Janáčkovy filharmonie. Je neuvěřitelné, že po boku filharmoniků usedají děti už desátý rok. Někdejší myšlenka poněkud rozšířit koncerty z cyklu Jenuesses musicales, kde se ostravskému publiku představovali mladí sólisté, se ujala a na pódiu Domu kultury města Ostravy se každoročně sešlo několik desítek hráčů z řad základních uměleckých škol moravskoslezského, olomouckého a zlínského kraje. 10. ročník Muziády byl ovšem větší a o poznání slavnostnější. Uskutečnil se v sobotu 13. května v multifunkční hale Gong v Dolní oblasti Vítkovic. Headlinerem večera nebyl nikdo jiný než Jaromír Nohavica.

Celá akce „Jarek Nohavica a děti“ vznikla na popud paní ředitelky Pavly Kovalové a účinkující představili pestrý program, který zahrnoval průřez Nohavicovy tvorby od notoricky známých písní „Těšínská“, „Petěrburg“ nebo „Sportu zdar, fotbalu zvláště“, přes novější „Peklo a ráj“ či „Himaláje“. Nechyběly ani dvě Mozartovy árie, které Nohavica skvěle přetextoval do češtiny a sám je také svébytně interpretoval.

Dvoutisícihlavé publikum si notovalo potichu i nahlas a skandovalo – pokud se ovšem nejednalo o maminky malých hráčů na pódiu – ty se vyznačovaly kapesníčky v ruce a okousanými nehty. Není divu, byly to nervy. Většina mladých hráčů a sboristů vystoupila na akci takovýchto rozměrů úplně poprvé – poprvé v orchestru, poprvé v Gongu, poprvé s Nohavicou! Obrovský, emocemi nabitý zážitek pro všechny, umocněný profesionální světelnou show, skvělými zvukaři, a především skvělými hudebníky.

Celý kolos 200 vystupujících do cíle bezpečně dovedl dirigent Stanislav Vavřínek. Empatický, podporující, trpělivý nejen po čas koncertu, ale zejména po celou dobu páteční zkoušky, která trvala bezmála 9hodin a naši malí hráči si mohli vyzkoušet muzikantský život v plné šíři – tedy že 2 hodinám s motýlkem na jevišti předchází hodiny ve zkušebnách, nekonečná opakování, ale především disciplína a pokora.

Stálo to ovšem za to. V momentě, kdy nastoupily spojené sbory ZUŠ Svinov a Zábřeh, společně s Ostravským dětským sborem a zazpívaly „Vlaštovko leť“ a „Kometu“ malou slzu dojetí nechali spadnout mnozí z nás.

Závěr samozřejmě patřil největším šlágrům jako je „Ostrava černá“ a „Dokud se zpívá“, poté již defilovali všichni mladí hráči, kteří tradičně vystupují v bílých košilích s motýlkem. To je opravdu krásný okamžik a zadostiučinění jak pro rodiče, tak pro jejich vyučující, kteří je mnoho týdnů a měsíců připravovali, mnohdy nad rámec předepsaných hodin. Aby toho dojetí a děkovných řečí nebylo příliš, v závěru zazněl skvělý přídavek J. Nohavici a skvělého akordeonisty R. Kuśmierského, který v programu vystoupil také jako sólista. Standing ovation, tančící děti s nástroji na jevišti a závěrečné „a dem dom!“ Tak jsme šli. V povznesené náladě, sešeřelým a osvětleným DOVem.

Děkujeme všem vyučujícím a sbormistrům za obětavou přípravu, všem dětem za skvělé výkony, filharmonikům za laskavé provázení mladých muzikantů, organizačnímu týmu v čele s Pavlou Kovalovou a Boženou Oslizlokovou a samozřejmě Jarkovi Nohavicovi – díky, že jsme mohli být u toho a s vámi! Bylo to letos Muziáda se třemi vykřičníky!!!

Neměli jste možnost být s námi? Nevadí – foto střípky naleznete ZDE a záznam koncertu pro vás máme také 🙂


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.