Ocenění „Výrazná pedagogická osobnost roku“ získal Jakub Kupčík

Každoročně uděluje rada kraje u příležitosti Dne učitelů ocenění pedagogickým pracovníkům. Ocenění je ve dvou kategoriích.

  • I. kategorie – Výrazná pedagogická osobnost roku
  • II. kategorie – Ocenění za dlouhodobou tvůrčí pedagogickou činnost

Máme velkou radost, že letos cenu v I. kategorii získal i pedagog naší ZUŠ a milý kolega Jakub Kupčík, dipl. spec.

Pro ty, kteří by se o něm chtěli dozvědět více, nabízíme pár informací.

Jakub Kupčík je rodák z Kravař. V roce 2000 vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Je specialistou zejména na bicí nástroje latinské Ameriky – perkuse. Svým nadšením, hudebním elánem, pracovitostí a vysokou odborností je velkým příkladem všem svým žákům od těch nejmenších až po mladé, dnes již profesionální muzikanty, které vychoval od prvních krůčků.

Po absolvování vysněné cesty po Kubě, kde měl možnost si zahrát s tamními muzikanty, založil dnes již velmi známý a uznávaný soubor BumBumBand, se kterým dlouhodobě dosahuje výrazných uměleckých úspěchů. 5x vyhrál v ústředním kole soutěže MŠMT ZUŠ ČR ve hře na bicí nástroje v kategorii soubory. BBB má dnes čtyři formace a zaměřuje se na tradiční rytmickou hudbu Brazílie, Afriky a Cuby.  Pravidelně vystupuje jednak na Festivalu v ulicích v rámci Colours of Ostrava i na festivalu Colours of Ostrava (2008 – 2015).

Tímto souborem prošlo hned několik vynikajících žáků, které od dětských let postupně přivedl nejen k úspěchům v soutěžích, ale i ke studiu na Janáčkově konzervatoři, kde působí jako pedagog. Jsou jimi například:

  • Patrik Sas – Čechomor
  • Dalibor Mráz – firemní hráč  DC, SONOR, DW, ISTANBUL, ZILDIJAN, VIC FIRTH , REMO
  • Michal WIERZGOŇ – po studiu na JKO studoval na univerzitě v LINZI a v roce 2015 získal ocenění NEJLEPŠÍ SÓLISTA V RÁMCI EVROPSKÉ JAZZOVÉ SOUTĚŽE V NIZOZEMSKU.
  • Adam Síkora – studuje JAMU/ momentálně v rámci Erasmu v Anglii.
  • Ivo Sedláček – po studiu na JKO vystudoval AMU v Praze…herec, muzikant, skladatel.

Ve školním roce 2017/2018 získal jeho žák Vojtěch Malina 1. místo a titul Absolutního vítěze v ústředním kole soutěže MŠMT ve hře na melodické bicí nástroje.

Vrcholem jeho pedagogického úsilí je zcela určitě účast žačky Anny Pražákové, vítězky celostátní soutěže ZUŠ MŠMT 2015 v souborové hře na bicí nástroje, v projektu Česká filharmonie a AZUŠ.

Hrál s kapelami Buty, Jana Kirschner Band, IMT Smile, Peterem Lipou, BBC Borise Urbánka, Ostravským rozhlasovým orchestrem a dalšími profesionálními kapelami. Dále spolupracuje na tanečních projektech s choreografy ať už na poli Janáčkově konzervatoři, nebo na prknech divadla Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona, Petra Bezruče i divadla Loutek.

V současnosti působí také jako předseda okresní a krajské sekce bicích nástrojů a člen ústřední umělecké rady.  Dvanáct let byl předsedou bicí sekce ÚUR ZUŠ ČR a podílel se na vytvoření RVP ZUŠ pro bicí nástroje, závazného dokumentu pro ZUŠ v ČR a významnou měrou se podílel na tvorbě ŠVP v rámci grantového projektu ARTPROGRAMU pro celý Moravskoslezský kraj.

Pořádá bubenické semináře a workshopy nejen pro odbornou pedagogickou veřejnost, ale i pro všechny zájemce o hru na perkuse. V rámci tohoto projektu vzniklo také instruktivní DVD, které mapuje 10 let jeho aktivního učitelského i muzikantského života, období.

Malá ukázka z koncertní činnosti