Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

„PODCHODEM VCHOD“ Koncert žáků ze třídy Igora Vašuta, Klub Hudební bazar – 22. června

Letos tomu bylo už po dvacáté čtvrté, co se na konci školního roku sešli žáci ze třídy Igora Vašuta v některém z ostravských klubů u příležitosti akce nazvané Podchodem vchod.

Název happeningu vzešel při premiérovém setkání v klubu Boomerang na Stodolní ulici, kdy se jednalo o společnou akci hudebníků a výtvarníků. Hudebníci, respektive školní kapely, tehdy vystupovali v klubu Boomerang, zatímco výtvarníci (odborníci na graffiti) zkrášlili interiér podchodu pod železniční tratí na konci Stodolní. Výtvarná část happeningu se během let přesunula do prostor před klubem, kde se postavili výtvarníci a všichni zúčastnění žáci, rodiče a kamarádi k malířským stojanům a chopili se štětců. Každoročně tak vznikla řada pozoruhodných výtvarných děl. A jak šel čas posouvala se v lokaci i hudební část akce, která se odehrávala v průběhu let postupně v klubech Boomerang, Templ a Hudební bazar. Během let se střídaly i stále nové generace muzikantů a nově vznikající kapely z naší ZUŠ.

V současné době už Podchodem vchod výtvarnou složku nerealizuje, ale co není, může být, název akce už však zůstal na věky, alespoň do doby, kdy hlavní otěže akce bude pevně ve svých rukou držet pan učitel Igor Vašut.

Letos se v klubu Hudební bazar sešly 4 kapely ze třídy pana učitele Igora Vašuta ve kterých na kytary účinkují žáci pana učitele Jana Gajdici. Během koncertu vystoupili i někteří žáci za doprovodu rodičovské kapely, ale i vybraní sólisté.

Všichni účinkující byli na poslední akci roku hodně natěšeni a pozvali si i spoustu svých fanoušků (rodičů, sourozenců, kamarádů a příbuzných), tak že byl klub téměř do posledního místa zaplněn. Nutno podotknout, že tyto akce pravidelně navštěvuje i široká veřejnost, která se zajímá o dění v klubu, na základním uměleckém školství a také ve třídě pana Igora Vašuta. A právě i z těchto náhodných posluchačů a jejich ratolestí se následně rekrutují noví žáci třídy pana učitele.

Všechny kapely, i ty nově vzniklé, byly během celého roku slušně rozehrány a v dobré kondici, protože absolvovaly včetně Podchodem vchod 5 koncertů. Mikulášský, v rovněž v Hudebním bazaru, kapelové setkání ve Studiu G, žákovský koncert ve Staré aréně a absolventský koncert v klubu Parník.

Na úvod celého koncertu v Hudebním bazaru tentokrát vystoupila úplně nová žačka pro příští školní rok. Dorka Kaletová, která se kromě hry na keyboard, věnuje i zpěvu, všechny doslova okouzlila svým krásným hlasem i projevem, což je velký příslib pro naši třídu.

Sólově ještě vystoupil dlouholetý žák Diego Assis dos Santos, nedílná část kapely Neviditelný Diego, který si připravil na keyboard zajímavou skladbu – soundtrack z jedné počítačové hry.

Potom už následovaly seskupení vytvořená z žáků a jejich rodičů. Například Danielka Plášková žačka hry na bicí nástroje si přivedla tatínka kytaristu a zpěváka, a spolu zahráli 2 písničky. Dvě písničky zahrál na bicí nástroje i Jonáš Adamík, toho doplnil také jeho otec na basovou kytaru a jeho kamarád z jeho kapely Degradace na kytaru. Společně zahráli rockové pecky kapely AC/DC a Iggyho Popa.

Zbytek třídy Igora Vašuta se potom představil v už zavedených, ale i nováčkovských kapelách.

Jedno z těch úplně nových uskupení jsou „Shot Guys“. Kapelu tvoří kluci a holky, žáci 1.-3.ročníků. Shot guys mají samozřejmě problém udržet společně tempo, rytmus, intonaci, a někdy není jasné jestli skladbu dohrají do konce, ale to vše přebije nadšený výraz a chuť do toho jít. A hlavně jde o to, že pro další motivaci ke studiu je kapelová souhra to nejpoutavější.

Další hudební partou, která v Hudebním bazaru vystoupila, je téměř výhradně dívčí uskupení „Beznadějní“. Pět dívek zde doplňuje bubeník Filip Rončka, který má tímto genderovým poměrem v kapele zvláštní pozici.

Kapela ještě potřebuje větší jistotu na podiu, tak aby hudba zněla pohodově a muzikanti vypadali uvolněně až nevázaně, toho se dá ovšem docílit jen a pouze pravidelným vystupováním.

Čeho se zatím nedostává kapele „Beznadějní“, toho mohou rozdávat plné hrsti sígři naší třídy, kapela „Urvaní z řetězu“, o čemž svědčí i název téhle partičky. Kluci jsou na podiu jako doma, nemají problém i v náročnějších kompozicích kapel jako jsou třeba Pink Floyd. Musím konstatovat, že tyhle pásky publikum doslova žere. Doufejme jen, že mutace hlasivek zpěváka kapely Sebastiana Zahuty bude milosrdná a po prázdninách své party ještě uzpívá, i když kytarista kapely Jakub Mráz nemá se zpíváním také žádný problém.

Nejstarší hudební těleso naší třídy „Neviditelný Diego“ se dostalo do fáze, kdy někteří žáci absolvují druhý stupeň a opouštějí naší školu.  Letos se s námi loučí žačka Klárka Kotková, která byla členkou kapely od založení téhle party a bude se nám bez ní fungovat jen těžce. Klárka ale slíbila, že když bude potřeba, tak zaskočí a ještě si s námi zahraje jako host.

Na příští školní rok připravuje kapela „Neviditelný Diego“ vlastní kompozice a já už se teď těším až budeme na novém repertoáru pracovat. První vlaštovky v podobě vlastních písniček přiletěly z dílny Michaely Foltové. Doufám jen, že se nadcházející absolvent Adama Dunděra nenechá zahanbit a také přiloží ruku k dílu, a až všichni členové kapely opustí naši školu budou mít na co vzpomínat. Hra v úspěšné kapele je totiž to nejlepší, čeho se mohou žáci ZUŠ během studia dočkat. Společné zážitky na zkušebně a hlavně ovace na podiu jim už nikdo nevezme, o nově vzniklých přátelstvích, a nejen přátelstvích…, ani nemluvě.


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.