Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Stále přijímáme žáky do všech oborů na naší ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor.
Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit.

Těšíme se na vás i během června vždy od 14 do 17 hodin na hlavní budově ZUŠ - ulice Hudební 6.

Pozvánka na výstavu Akademie III. věku v Ostravském muzeu, která probíhá již od 13. 10. 2022 a pořád trvá…

V Ostravském muzeu proběhla již druhá souborná výstava studentů Akademie III. věku. Hned v úvodu se proto nabízí srovnání. První výstava pořádaná k ukončení druhého semestru studia výtvarného oboru byla jakýmsi pel melem všeho, co za rok studia vzniklo. Byl to velkolepý, barevný, ale také možná trochu přeplněný a pro diváka nepřehledný vstup Akademiků III. věku do světa výtvarného umění. Bylo těžké najít svého autora nebo se zaměřit na konkrétní obraz. Výstava ale zanechala dojem jako celek, a to dojem velké energie, chuti a radosti z tvorby!

Při druhé souborné výstavě se scházíme o tři léta později. Přestáli jsme covidovou karanténu a v plném počtu zahájili další tříletý běh studia. Druhá souborná výstava je už výstavou autorů. Každý z vystavujících akademiků si postupně nachází své oblíbené téma, techniku i formu vyjádření, a to i v prostorové tvorbě keramiky. Svůj oblíbený papír nebo plátno, prodejnu výtvarných potřeb i rámařství :). Divák má na výstavě možnost se nad jednotlivými obrazy zamyslet, hledat a objevovat, k čemuž přispívá i velice kultivovaná a čistá instalace pracovníků Ostravského muzea. Z celku přitom neubývá dojmu z chuti do výtvarné práce a evidentní radosti z tvorby. Každé dílo zvlášť, i všechny dohromady, nám zpřítomňují nalezenou lásku jejich autorů k sebevyjádření skrze umění.

O kulturní program se postarala naše kolegyně Mgr.art. Olga Bezačinská ArtD. Když se kolegyně dozvěděla, o jakou akci se jedná, napadla ji krásná symbolika: spojit nejstarší a nejmladší žáky naší ZUŠ, a proto v programu vystoupili skutečně ti nejmladší, a to: Markéta Bučková, Sára Dvořáková, Veronika Smoradová a Michaela Richterová a na klavír je doprovázela kolegyně Mgr. Radana Foltýnová. Program byl zvolen velmi vtipně, a to veselými písničkami, které naše akademiky přivedly do velmi příjemné a vřelé nálady. Bylo skutečně vzácné, že nejmladší zpěvačce, která vystoupila bylo pět let a naši nejstarší akademičce shodou okolností mamince paní ředitelky bylo 84 let.

Tato akce byla krásná tím, že naši akademici nejenomže vyplňují chvíle svého osobního volna tvořivou činností, ale pod jejich rukama vznikají neuvěřitelně krásné obrazy a objekty. Prostě tvorba, která stojí za to být prezentována v úchvatných prostorech Ostravského muzea. 

Vernisáž se konala 13. 10. 2022, ale pořád trvá. Nádherná výtvarná díla můžete shlédnout v Ostravském muzeu v době otevírací doby:

Pondělí–pátek 9:00 -17:00

Sobota 9:00-13:00

Neděle 13:00-17:00

Je vzácné, že naší akademici se pořád chtějí vzdělávat a je úžasné, že máme v rámci ZUŠ možnost jim toto studium umožnit díky paní ředitelce a našim sponzorům. Ne nadarmo řekl Henry Ford nádherný citát:  

“Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu 20 nebo 80. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Je nejlepší v životě zůstat mladý.”

Tereza Svatošová – lektorka Akademie III. věku

Klára Luxová – lektorka Akademie III. věku


Ve víru rytmů XXI.

Ve víru rytmů XXI.