Historie a současnost sboru

Historie sboru

Ostravský dětský sbor vznikl v roce 1964 z původního Dětského sboru Československého rozhlasu Ostrava.

Pod vedením jeho zakladatele Jaromíra Richtera a později jeho pokračovatele Mgr. Milana Chromíka se z něj podařilo vybudovat přední sborové těleso, reprezentující českou hudební kulturu doma i v zahraničí. Od roku 2013 se ve čele hlavního sboru vystřídali Doc. Pavel Režný, Ph.D., Mgr. Daniela Střílková, Ph.D. a nyní dr. Jan Mlčoch.

Sborová rodina Ostravského dětského sboru se dále větví do přípravných oddělení: Skřivánci, Slavíci, Kosi a také Chlapecký sbor. V současnosti pracují pod vedeni Mgr. Evy Poláškové.

Repertoár zahrnuje klasická díla sborové literatury, duchovní skladby renesanční polyfonie a východní ortodoxní liturgie a samozřejmě celou řadu skladeb našich soudobých a zahraničních autorů. V repertoáru mají samozřejmě své místo úpravy lidových písní, včetně spirituálů a tzv. populárních žánrů. Ostravský dětský sbor se za celou dobu své existence zúčastnil řady festivalů, soutěží a koncertních turné (Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Holandsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie a Japonsko).

X