Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Už nyní můžete podávat přihlášku do oborů na ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Talentové zkoušky proběhnou od pondělí 27. do čtvrtku 30. května 2024 vždy od 14 do 17 hodin.

Historie a současnost sboru

Historie sboru

Ostravský dětský sbor vznikl v roce 1964 z původního Dětského sboru Československého rozhlasu Ostrava.

Pod vedením svého zakladatele Jaromíra Richtera a později jeho pokračovatele Mgr. Milana Chromíka se z něj podařilo vybudovat přední sborové těleso, reprezentující českou hudební kulturu doma i v zahraničí. Od roku 2013 se ve čele hlavního sboru vystřídali Doc. Pavel Režný, Ph.D., Mgr. Daniela Střílková, Ph.D., dr. Jan Mlčoch a nyní Jakub Šatný.

Sborová rodina Ostravského dětského sboru se dále větví do přípravných oddělení: Skřivánci, Slavíci a Kosi. V současnosti pracují pod vedeni Mgr. Evy Poláškové. Hudebně-pohybová přípravka Skřivánci je vyučována v několika skupinách po celé Ostravě: na ZŠ a MŠ Ostrčilova (Kateřina Majerská), ZŠ Zelená (Alena Šmídová, DiS.) a ZŠ Matiční (Mgr. Eva Polášková).

Repertoár zahrnuje klasická díla sborové literatury, duchovní skladby renesanční polyfonie a východní ortodoxní liturgie a samozřejmě celou řadu skladeb našich soudobých a zahraničních autorů. V repertoáru mají samozřejmě své místo úpravy lidových písní, včetně spirituálů a tzv. populárních žánrů. Ostravský dětský sbor se za celou dobu své existence zúčastnil řady festivalů, soutěží a koncertních turné (Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Holandsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Španělsko, Švýcarsko, Velká Británie a Japonsko).

Koncert talentů

Koncert talentů