Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Už nyní můžete podávat přihlášku do oborů na ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Talentové zkoušky proběhnou od pondělí 27. do čtvrtku 30. května 2024 vždy od 14 do 17 hodin.

Akordeon

Chcete si zahrát na hudební nástroj vy nebo vaše dítě?

Zvolte nástroj akordeon, donést jej někam, není problém. Nepotřebujete u táboráku ani přívod elektřiny, či poslouchat umělé nepřirozené tóny nebo bicí nástroje k tomu. Akordeon má širokou škálu barevnosti, kterou mají už jen varhany v kostele. Zahrajete si skladby a písně všech žánrů, od Bacha po Vlacha.

Hra na akordeon ZUŠ E. Marhuly - Ostrava
Studijní zaměření Hra na akordeon ZUŠ E. Marhuly Ostrava

Co je to vlastně akordeon?

Lidově řečeno „tahací harmonika“. Akordeon patří mezi klávesové nástroje a je vyroben z kvalitního dřeva. Jeho velkou předností je obrovské spektrum barev tónů, za pomocí registrů na obou stranách nástroje. Můžete na něm hrát současně jak melodii, tak doprovod, už žádný další nástroj tedy nepotřebujete. Lze hrát jednohlas i vícehlas, jak v pravé části nástroje, tak i v levé. Navíc nástroj vždy odpovídá výšce postavy.

Ideální věk pro začínající žáky je 6-8 let, ale dá se začít hrát v každém věku, to platí i pro akordeon. Malý akordeon je určen pro nejmenší děti od 6-ti let. A podle věku jsou velikostně přizpůsobeny další nástroje, až po největší, pro žáky 14 let a více, včetně dospělých interpretů. Máme nástroje klávesové, které patří ke standardním klasickým akordeonům. Je možno akordeon také pro studium zapůjčit.

Sólový akordeon - koncert
Sólový akordeon – koncert

Jaký repertoár se hraje na akordeon?

Nabídka je velice pestrá, od vážné hudby přes jazz, rokenrol, latinsko-americké tance, čardáše až do moderní současnosti. Líbivě a působivě zní na tento specifický nástroj hudba období baroka, pomocí daných registrů je zvuk téměř totožný s klasickými registry varhan v kostele. Pokud máte rádi vážnou i populární hudbu, neváhejte, Vaše dítě splní i Vaše sny.

Sólo i orchestr

První 3 roky studia mají akordeonisté výuku sólovou, učí se: správně sedět a držet nástroj, základy prstové techniky a nejvíc techniku měchovou, včetně umění používat barevných možností nástroje s pomocí registrů obou rukou. Důraz je kladen na tvoření tónu, který upoutá jemností a působivou melodikou v každé skladbě či písni. Od 4.ročníku hrají žáci v komorních a souborových seskupeních v kombinaci s jinými nástroji. Učí se hrát společně, nejraději interpretují skladby populárních žánrů, včetně skladeb tanečních, jako je např. čardáš, charleston, boogie apod. Společně pak vystupují na veřejných koncertech a akcích školy, na soutěžích apod.

Akordeonové trio - ZUŠ E. Marhuly Ostrava
Akordeonové trio – ZUŠ E. Marhuly Ostrava

Nejen zábava, ale i profese

Cílem výuky hry na akordeon je, aby si žák zahrál s radostí kdekoliv skladby a písně, které se mu líbí, ke kterým má blízko. Aby jej hudba provázela celým dalším životem, ať už jako záliba nebo také na profesionální úrovni. V případě zájmu  připravujeme žáky také na talentové zkoušky na konzervatoř.

Pedagog hry na akordeon

Výuku na tento ojedinělý nástroj u nás realizuje zkušená pedagožka s dlouholetou praxí. Pod jejím odborným vedením získávají žáci také významná ocenění na akordeonových soutěžích ZUŠ České republiky, i v celostátních kolech. Zahrají si rádi pro potěšení, se zájmem a láskou, kterou hra na nástroj dokáže, a hudba je tak jejich velkým koníčkem po celý život.