Výtvarný obor

Pro koho je určena výuka výtvarného oboru?
Studium je otevřeno všem žákům, kteří mají výtvarný talent a přirozený zájem ho rozvíjet.
K čemu výuka směřuje?
Výtvarný obor umožňuje žákům proniknout do světa fantazie a sebevyjádření. Výuka směřuje k rozvíjení osobnosti žáků, rozvíjí praktické dovednosti, estetické cítění, smyslové vnímání, rozumové a citové hodnocení okolního světa.
Současně vede žáka k osvojení výtvarných technik a prostředků, seznamuje je s historií umění a podporuje jejich zájem o výtvarné umění.
Které předměty vyučujeme?
Žáci se věnují studiu kresby, malby, grafiky, keramiky, objektové/akční tvorbě, dekorativním činnostem a “nově taky počítačové grafice”. Používání technik, jejich spojování a využívání nových možností, je neomezené.
Vzdělávání realizujeme dle Školního vzdělávacího programu ZUŠ Eduarda Marhuly.
Jak výuka probíhá?
- V přípravném studiu pro žáky od 5 let (jednoleté až dvouleté přípravné studium)
- V základním studiu I. stupně pro žáky od 7 do 14 let (1. – 7. ročník)
- V základním studiu II.stupně pro žáky od 14 let (1. – 4. ročník)
- Ve studiu pro dospělé
Jak často výuka probíhá?
Výuka probíhá 1x týdně v lekci o 3 vyučovacích hodinách.
Kde výuka probíhá?
Výtvarný obor vyučujeme v pobočné budově školy v Ostravě-Muglinově U Jezu 4, kde žáci docházejí sami nebo v doprovodu rodičů (dobrá dostupnost MHD nebo pěšky z centra jen přes řeku Ostravici za Komenskými sady).
Výuka probíhá také v prostorné třídě výtvarné výchovy na Základní škole Zelená (Zelená 1406/42, Moravská Ostrava a Přívoz), kde žáci v rámci družiny jsou učitelem vyzvednuti a zase vráceni zpět, starší žáci přicházejí sami nebo v doprovodu rodičů ke vstupu do školy.
Od počátku školního roku 2019/20 je nově otevřena třída pro výuku výtvarné tvorby v Základní škole Matiční 5. Rozšířila tak na této škole nabídku pro děti, které se chtějí věnovat studiu výtvarné tvorby. Těší nás zájem dětí a rodičů a dnes, po několika měsících výuky můžeme říct, že jsme vytvořili novou možnost a nabízíme studium dětem, které se mohou vzdělávat přímo v budově školy
Jaké je věkové složení skupin?
Studijní skupiny jsou věkově smíšené, tvoří je žáci různých ročníků. Vzniká tak přirozený tvůrčí kolektiv, kde si mohou žáci jít vzájemně příkladem a taky diskutovat o výtvarném problému, námětu i technice. Učitel k žákům přistupuje individuálně a umožňuje jim projevit jejich vlastní představivost a svobodnou volbu v přístupu k právě probírané látce.
Žáci tvoří samostatně podle skutečnosti i podle vlastní fantazie nebo v rámci skupinové tvorby.Výuka probíhá ve výtvarných ateliérech a podle počasí také v exteriéru okolí školy.
Jak jsou ateliéry vybaveny?
K dispozici mají žáci keramické pece, grafické lisy,interaktivní tabule, počítače a tablety, digitální fotoaparát a videokameru.
Účast na soutěžích
Účast na soutěžích je nedílnou součástí aktivit výtvarného oboru. Za dobu svého působení získal významná ocenění za účast jak na celostátních soutěžích ( Alšova země, Komenský a my, Lidice, Malujeme po síti, Madame Humanité), tak na soutěžích zahraničních (Čína, Belgie, Slovensko, Polsko, Bělorusko,Japonsko) a jiných.
Účast na výstavách
Každoročně pořádáme výstavy a představujeme veřejnosti práce žáků a absolventů – slavnostní samostatné vernisáže výtvarného oboru (U chemiků, ve Studiu Della, v galerii Mlejn, v Parníku, v Divadle loutek) a společné výstavy ZUŠ (ZUŠ Opava, ZUŠ Sokolská, ZŠ Zelená, Důl Michal, galerie Slezskoostravského hradu).