Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Už nyní můžete podávat přihlášku do oborů na ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Talentové zkoušky proběhnou od pondělí 27. do čtvrtku 30. května 2024 vždy od 14 do 17 hodin.

Vašut Igor

Igor Vašut - učitel bicího, dechového a klávesového oddělení, ZUŠ E. Marhuly, Ostrava
Igor Vašut

Na tehdejší LŠU v Ostravě Mariánských Horách nastoupil Igor Vašut v roce 1973, tenkrát ještě jako žák klavírního oddělení. Hodiny klavíru navštěvoval ve třídě paní učitelky Kukalové a paní učitelky Kirschnerové.

Po ukončení školní docházky nastoupil na ostravskou Konzervatoř (1980 -1986), kde ve třídě prof. Doležila absolvoval šestileté studium hry na lesní roh.

Během studia na Konzervatoři se souběžně věnoval hře na bicí a elektronické hudební nástroje v různých kapelách (Kontakt, Existence, Dharma, Žurnál…), ale i vystupování s dechovým orchestrem Vítkovák.

Dvouletou základní vojenskou službou si prošel v Posádkové hudbě Olomouc, kde hrál jak v dechovém orchestru, tak v různých tanečních orchestrech a kapelách, a věnoval se kapelnické a aranžérské práci.

Návrat do mariánskohorské hudebky proběhl na podzim roku 1988. Tehdy už jako řadový kantor dostal na starost třídu zobcových fléten a žesťových dechových nástrojů.

Postupem času si třídu přetavil do přípravky mladých muzikantů pro rockové, beatové a popové účinkování. Skladba vyučovaných nástrojů a oborů se rozšířila o keyboard, synthesizer, bicí nástroje, práci se sequencerem, tvorbu hudby na PC, aranžování a tvorbu písniček.

Hlavní důraz je ve třídě pana učitele Igor Vašuta kladen na souborovou hru. Za dobu trvání oddělení EKN a souborové hry prošly tímto oddělením například kapely Faraon, Sextánky, Raptus, Loreley, Mystic Fable, Magnolia, Kalamitta, Rapové duo, Sněženka a Machři, Houbeless, To the beat a další a další…

Řada kapel si prošla nahrávacími studii Českého rozhlasu Ostrava, kapela Faraon a Magnolia účinkovaly i v živém vysílání České televize Ostrava v pořadu Dobré ráno.

Žáci Igora Vašuta Martin Gurný, Daniel Rajnoch, sourozenci Kikovi a Lukáš Bosák přivezli řadu ocenění ze soutěží ve hře EKN v Karviné pod názvem Konfrontace.

V roce 2009 byl pan učitel Igor Vašut oceněn Radou Svobodného Rádia Hudební Bazar a převzal si cenu za péči o mladé talenty.

Pan učitel Vašut se věnuje i činnosti organizátorské o čemž svědčí 10.ročníků multižánrové celonárodní soutěže Boom Cup http://boomcup.cz/ , hudebně-výtvarný minifestival Podchodem Vchod a další akce pořádané ve spolupráci s ostravskými kluby Boomerang, Templ, Hudební Bazar, Marley, Tančírna, Parník, Cooltour a s festivaly Colours of Ostrava a Dolnolhotský Buben.

Osobní hudební aktivity v ostravských kapelách:

Marxova Tchýně (album u firmy Monitor EMI v roce 1992) – řada nahrávek a koncertů po celé republice;

Klamy Reklamy (videoklip ve spolupráci s Českou televizí Ostrava – Byteček jako Klícka) – koncertní, studiová a manažerská práce;

Smetana Života – spolupráce s Nikol Kantorovou, křest CD Lucie Bílá;

Herro-in a další……

V současné době vystupuje s rhytm and bluesovou kapelou Jiřího Neduhy Zpocený Voko http://bandzone.cz/zpocenyvoko a zpívá v koncertní verzi muzikálu Vlasy ve skupině Hair Company Prague http://www.hairmusical.cz/ .

V posledních letech se věnuje práci hudebního režiséra a zvukaře ve svém postprodukčním studiu a od září roku 2008 nastoupil jako externí redaktor do Českého rozhlasu Ostrava, kde má na starost tvorbu hodinového týdeníku Harenda – pořadu o klubech, kapelách a hudebních osobnostech Moravsko-Slezského kraje. http://www.rozhlas.cz/ostrava/porady/_porad/3572

Email: vasut.igor@zusmarhory.cz