Přijímáme přihlášky ke studiu na ZUŠ Eduarda Marhuly

Už nyní můžete podávat přihlášku do oborů na ZUŠ Eduarda Marhuly. Učíme hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický obor. Podrobnější informace najdete v jednotlivých sekcích na našich webových stránkách. Přihlášku najdete v sekci Jak se přihlásit. Talentové zkoušky proběhnou od pondělí 27. do čtvrtku 30. května 2024 vždy od 14 do 17 hodin.

Zlatá brána

Ve čtvrtek 25. dubna se na Janáčkově konzervatoři opět po roce sešla bezmála stovka účinkujících, těch převážně malých, aby vystoupila na tradičním „přípravkovém koncertě“. Již druhým rokem se k přípravným sborům Skřivánci a Slavíci a tanečním přípravkám přidali také malí a velcí bubeníci ze třídy Jakuba Kupčíka. Jeviště tentokrát zaplavilo množství barev, tvarů a pohybů. Krásné choreografie Evy Oravcové a Barbory Strakošové byly šité na míru malých tanečníkům a kromě petrklíče, který odemyká zlatou bránu, nás videoprojekce promítané jako součást doprovodu, zavedly např. do světa pod hladinou.

Barevný zážitek měli diváci v sále nejen optický, ale především zvukový. Na pódiu se střídali tanečníci, bicisté a perkusisté, zpěváci malí, a ještě menší a s průvodním slovem provedla opět žačka literárně-dramatického oboru Adéla Hladíková.

Slavnostní „otvírák“, tedy éntré, patřil samozřejmě bicistům. Pak už nastoupili nejmenší děti z taneční přípravky na ZŠ Ostrčilova v pásmu „Byl kulatý dvoreček“, za doprovodu kamarádu ze Slavíků a Skřivánků. Novou skladbu „Tango flamenco“ představili na cajón hrající starší žáci bicího oddělení a poté si svou generálku na velký sborový koncert odbyli také přípravné sbory Skřivánci, Slavíci a děti přípravného studia z MŠ a ZŠ Ostrčilova a Matiční. Krásný minicyklus z pera našeho emeritního kolegy Petra Vitáska přednesli za doprovodu Aleny Šmídové. A poté se pódium rozzářilo dětmi v tanečních choreografiích Eva Oravcové a Barbory Strakošové – „Kuli kuli kulilá“ a „Labutě“. Do vodního a podvodního světa nás vzaly „Meduzínky“ a žabky. A starší tanečnice ze ZŠ Gen. Janka připomenuly 200. výročí letošního jubilanta Bedřicha Smetany a jeho Jiřinkovou polku v soutěžním pásmu „Stužkovaná“. Ani bubeníci nezůstali pozadu – bratři Tranovi otevřeli hrací skříňku ve skladbě „Kaitleen´s Musicbox“ pro zvonkohru a samozřejmě v africkém ohňostroji „Doundoumba“, při kterém defilovali všichni účinkující na jevišti.

Barevný multioborový koncert představil (spolu)práci vyučujících napříč odděleními, kterou v naší škole pěstujeme a cíleně vytváříme. Hledáme příležitosti, aby se děti napříč ZUŠ mohly potkávat, podporovat a spolupracovat. Jsme rádi, že se nám to – i přes náročnou přípravu – daří. Věříme také, že i publikum nám dále zachová přízeň a příště třeba zůstane v původním počtu až do konce produkce, protože dramaturgie koncertu dává smysl ve své celistvosti.

Děkuji všem kolegům, kteří věnovali nemalé úsilí přípravě a secvičným zkouškám (J. Kupčík – bubeníci, BBB, fotoreport/ E. Oravcová – choreografii, organizace/ B. Strakošová – choreografie/ K. Majerská – vyučující hudebně-pohybové přípravky na ZŠ a MŠ Ostrčilova/ A. Šmídová – klavírní korepetice) a samozřejmě i těm, které jste nemohli vidět, protože tvořili podstatné jištění v zázemí (Z. Sokolová, B. Oslizloková, P. Glacová, rodiče a příbuzní – dozor v zákulisí a portále). A samozřejmě vedení ZUŠ – p. ředitelce P. Kovalové, která naše barevné dramaturgie podporuje morálně i finančně. Těšíme se na Vás zase příště!

za realizační tým Eva Polášková, sbormistryně přípravných sborů