Historie školy a současnost

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly vznikla 15. 10. 1907 pod názvem Hudební a varhanická škola Matice školské v Ostravě na Mariánských Horách. Jejím zakladatelem a prvním ředitelem byl žák Leoše Janáčka Eduard Marhula – varhaník, hudební skladatel a významný organizátor hudebního života na Ostravsku. Vyučovalo se hře na varhany, housle, klavír a sólovému zpěvu. V době 1. světové války byla výuka přerušena. Na počátku 30. let vzniká hudebně‑pedagogické oddělení, které připravuje budoucí profesionální hudebníky a pedagogy. V roce 1935 se škola přestěhovala do Moravské Ostravy, kde úspěšně rozvíjela svou činnost pod názvem Masarykův ústav hudby a zpěvu. V roce 1949 se otevírá v Mariánských Horách pobočka tohoto ústavu a od školního roku 1950/51 vzniká samostatná hudební škola. Od 11. 2. 1994 nese škola ve svém názvu jméno svého zakladatele Eduarda Marhuly a 1. 1. 1995 se stává samostatným právním subjektem. Od založení Asociace ZUŠ je naše škola jejím řádným členem.

Na naší škole převažuje obor hudební. Je rozdělen do oddělení klávesových nástrojů, strunných nástrojů, dechových nástrojů, bicích nástrojů, oddělení pěveckého a oddělení hudební teorie a skladby. Velkou pozornost věnujeme již těm nejmenším v přípravném studiu. Na naší škole vyrůstá řada nadějných sólových hudebníků, o čemž svědčí mnoho ocenění ze soutěží, nespočet koncertních vystoupení a řada dalších aktivit. Kromě výuky sólové hry klademe důraz na komorní a souborovou hru. Najdete u nás mnoho úspěšných a mezi žáky oblíbených komorních seskupení a souborů různého zaměření. Tyto soubory se pravidelně účastní nejrůznějších soutěží, přehlídek a festivalů u nás i v zahraničí. Mezi nejúspěšnější patří soubor bicích nástrojů Bum Bum Band junior a zejména Ostravský dětský sbor. Jako na jedné z mála škol v ČR se u nás vyučuje studijní zaměření Skladba. Naše škola se aktivně věnuje také populární hudbě. Již mnoho let úspěšně realizujeme výuku populárního zpěvu, hry na elektrickou a basovou kytaru, bicí apod. Popu, rocku, jazzu, blues a dalším žánrům se žáci věnují i v rámci školních kapel a souborů.

1. 7. 2012 došlo ke sloučení ZUŠ Eduarda Marhuly a ZUŠ Muglinov. K tomuto rozhodnutí došlo na základě dohody vedení obou škol. ZUŠ v Ostravě-Muglinově se profilovala zejména ve výtvarném oboru, který si za dobu svého působení upevnil pozici v konkurenci ostravských základních uměleckých škol.

Taneční oddělení se zvláště v posledních letech velmi progresivně rozvíjí, o čemž svědčí nejen stoupající počet žáků, ale i řada vystoupení a získaných ocenění.

Od 1. 9. 2015 jsme opětovně otevřeli výuku literárně-dramatického oboru, který je i přes krátkou dobu svého trvání velmi úspěšný, o čemž svědčí řada vynikajících úspěchů nejen v rámci regionu, ale i na celostátní a mezinárodní úrovni. Žáci tohoto oboru jsou pravidelně přijímání na střední a vysoké umělecké školy.

Snažíme se reflektovat nové trendy ve vzdělávání a zavádíme je do výuky. To se projevuje mimo jiné také v oblasti digitálních technologií, kde úspěšně realizujeme online výuku, využíváme systém Klasifikace (elektronické žákovské knížky, registrace předmětů, přihlášky ad.), prezentujeme akce školy a výsledky žáků na školním webu a sociálních sítích. Ve výuce využíváme interaktivní tabule, kreslení na tabletech, tvorbu zvukových nahrávek, hru s hudebním podkladem. Naši pedagogové s využitím notových editorů a programů pro editaci hudby vytváří mnoho hodnotných výukových a notových materiálů.

Působíme na estetické cítění žáků, udržujeme a rozvíjíme kvalitu výuky a tím vychováváme kulturní generaci, která se bude aktivně podílet na kulturním dění ve svém okolí. Klademe důraz na prezentaci školy na veřejnosti, dbáme na dobré výsledky výuky, kdy naši žáci reprezentují obec i město, prohlubujeme součinnost rodiny a školy.

Spojením všech oborů chceme podpořit zejména realizaci mezioborových projektů (společná komponovaná vystoupení, výstavy atd.), protože příprava, realizace, výstupy a evaluace projektů zvyšují efektivitu vyučovacího procesu, motivují žáky a podporují spolupráci všech – žáků i učitelů. Tyto činnosti bude vedení školy co nejvíce podporovat.

2. Absolventský koncert